برگزاری سمینار open data با شعار داده باز، فرصتی برای تغییر

سمینار داده باز با هدف فرهنگ سازی و ترویج به اشتراک گذاری داده های باز و کاربردی سازمان های متولی داده در کشور و در راستای پیشبرد اهداف دولت الکترونیک، به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، در تاریخ یک اسفند ماه سال جاری برگزار گردید در این سمینار محورهای توانمند سازی دولت و جامعه با داده های باز ، مروری بر فناوری های نوین اطلاعاتی، قابلیت های سامانه و وضعیت جاری همکاری های سازمانی در بستر ملی داده های باز و کاربردی با حضور سازمان ها و دستگاه های متولی داده در کشور ارائه شد و از سازمان ها و دستگاه های فعال در سامانه تقدیر و تشکر به عمل آمد. در این سمینار "دکتر امیر ناظمی"معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، "دکتر حمیدرضا ربیعی" ریاست پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف، "مهندس رضا باقری اصلی" عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و تنی چند از مسئولان دیگر حضور پیدا کردند.

دکتر ناظمی با اشاره به ضرورتِ گذار از یک حکمرانی خوب به سمت یک حکمرانی هوشمند گفت: استفاده از داده‌های باز، امر دور از واقعیتی نیست، رشد روز افزون داده‌ها و اطلاعات باعث تولید دانش می‌شود و فرآیندهای کسب‌وکار را تحت الشعاع قرار می‌دهد وی خاطرنشان کرد: اولین ویژگی داده باز این است که همه به آن دسترسی داشته باشند و دومین ویژگی آن قابلیت انتشار مجدد است که نباید منعی در این راستا وجود داشته باشد.

در این سمینار، دکتر ربیعی، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی در ارتباط با داده‌های بازی (Open Data) که دولت‌ها در اختیار جامعه و مردم قرار می‌دهند در بازه زمانی 2015 تا 2017، به میزان 50 رتبه ارتقا یافته است. وی به مبحث توانمندسازی دولت و جامعه با استفاده از امکان داده‌های باز پرداخت و توضیح داد: سامانه ملی داده‌های باز از نزدیک به دو سال قبل فعالیت خود را در زمینه انتشار داده‌ها آغاز کرده و با هدف ترویج فرهنگ شفاف‌سازی فعالیت‌ها راه‌اندازی شده است. دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: پروژه سامانه ملی داده‌ها زیرساخت مشترکی در اختیار مردم و سازمان‌ها قرار می‌دهد که دیتاهای خودشان را وارد سامانه کنند و به دیتاهای دیگران دسترسی داشته باشند.

در سمینار داده های باز و کاربردی کشور، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با عملکرد بهتر و بیشترین داده های بارگذاری شده در سامانه data.gov.ir لوح تقدیر طلایی و نقره ای را دریافت نمودند.

لیست افراد فعال در سامانه داده باز که در این سمینار مورد تقدیر و تشکر واقع شده اند به شرح زیر است.

 

1

سازمان حفاظت محیط زیست

خانم گرانسایه

اقای حسینی

خانم مصطفوی

2

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

خانم محمدکریمی

آقای اردبیلی

خانم مهردادیان

3

شرکت سهامی آب منطقه ای اصفهان

آقای ابراهیمی

4

ستاد احیای دریاچه ارومیه

اقای چهره نگار

5

سازمان جنگل­ها و مراتع و آبخیزداری کشور

آقای عمویی

آقای بیانی

6

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور

خانم کنعان مقدم

7

شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران

آقای شاه محمدی

8

سازمان فضایی ایران

آقای بهشتی فر

9

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)

آقای والی نژاد

10

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آقای چهره سا

خانم رضایی

 
بعدی