نمایش محتوا نمایش محتوا

کاتالوگ ملی داده های باز و کاربردی

سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور

سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور به‌ عنوان یکی از اجزای اصلی زیرساخت مجموعه داده‌های باز مطرح بوده و مزایای فراوانی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

آشنایی بیشتر

تماس با ما تماس با ما

این فیلد ضروری می باشد
پست الکترونیک مورد نظر ساختار صحیحی ندارد
این فیلد ضروری می باشد
پست الکترونیک مورد نظر ساختار صحیحی ندارد
پست الکترونیک مورد نظر ساختار صحیحی ندارد
این فیلد ضروری می باشد
پست الکترونیک مورد نظر ساختار صحیحی ندارد
Text to Identify Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA

پوستر پوستر

 

اخبار اخبار

برگزاری سمینار open data با شعار داده باز، فرصتی برای تغییر

سمینار داده باز با هدف فرهنگ سازی و ترویج به اشتراک گذاری داده های باز و کاربردی سازمان های متولی داده در کشور و در راستای پیشبرد اهداف دولت الکترونیک، به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، در تاریخ یک اسفند ماه سال جاری برگزار گردید در این سمینار محورهای توانمند سازی دولت و جامعه با داده های باز ، مروری بر فناوری های نوین اطلاعاتی، قابلیت های سامانه و وضعیت جاری همکاری های سازمانی در بستر ملی داده های باز و کاربردی با حضور سازمان ها و دستگاه های متولی داده در کشور ارائه شد و از سازمان ها و دستگاه های فعال در سامانه تقدیر و تشکر به عمل آمد. در این سمینار "دکتر امیر ناظمی"معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، "دکتر حمیدرضا ربیعی" ریاست پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف، "مهندس رضا باقری اصلی" عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و تنی چند از مسئولان دیگر حضور پیدا کردند.

دکتر ناظمی با اشاره به ضرورتِ گذار از یک حکمرانی خوب به سمت یک حکمرانی هوشمند گفت: استفاده از داده‌های باز، امر دور از واقعیتی نیست، رشد روز افزون داده‌ها و اطلاعات باعث تولید دانش می‌شود و فرآیندهای کسب‌وکار را تحت الشعاع قرار می‌دهد وی خاطرنشان کرد: اولین ویژگی داده باز این است که همه به آن دسترسی داشته باشند و دومین ویژگی آن قابلیت انتشار مجدد است که نباید منعی در این راستا وجود داشته باشد.

در این سمینار، دکتر ربیعی، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی در ارتباط با داده‌های بازی (Open Data) که دولت‌ها در اختیار جامعه و مردم قرار می‌دهند در بازه زمانی 2015 تا 2017، به میزان 50 رتبه ارتقا یافته است. وی به مبحث توانمندسازی دولت و جامعه با استفاده از امکان داده‌های باز پرداخت و توضیح داد: سامانه ملی داده‌های باز از نزدیک به دو سال قبل فعالیت خود را در زمینه انتشار داده‌ها آغاز کرده و با هدف ترویج فرهنگ شفاف‌سازی فعالیت‌ها راه‌اندازی شده است. دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: پروژه سامانه ملی داده‌ها زیرساخت مشترکی در اختیار مردم و سازمان‌ها قرار می‌دهد که دیتاهای خودشان را وارد سامانه کنند و به دیتاهای دیگران دسترسی داشته باشند.

در سمینار داده های باز و کاربردی کشور، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با عملکرد بهتر و بیشترین داده های بارگذاری شده در سامانه data.gov.ir لوح تقدیر طلایی و نقره ای را دریافت نمودند.

لیست افراد فعال در سامانه داده باز که در این سمینار مورد تقدیر و تشکر واقع شده اند به شرح زیر است.

 

1

سازمان حفاظت محیط زیست

خانم گرانسایه

اقای حسینی

خانم مصطفوی

2

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

خانم محمدکریمی

آقای اردبیلی

خانم مهردادیان

3

شرکت سهامی آب منطقه ای اصفهان

آقای ابراهیمی

4

ستاد احیای دریاچه ارومیه

اقای چهره نگار

5

سازمان جنگل­ها و مراتع و آبخیزداری کشور

آقای عمویی

آقای بیانی

6

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور

خانم کنعان مقدم

7

شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران

آقای شاه محمدی

8

سازمان فضایی ایران

آقای بهشتی فر

9

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)

آقای والی نژاد

10

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آقای چهره سا

خانم رضایی

 
بعدی