سوالات متداول سوالات متداول

دسته بندی موضوعی

مفاهیم داده باز، متادیتا و مجموعه داده چیست؟

داده باز به داده ای گفته می شود که هر فردی قابلیت دسترسی به آن، استفاده و انتقال آن را داشته باشد. داده باز زمانی قابل استفاده است که در یک فرمت الکترونیکیِ قابل خواندن در دسترس باشد. داده های باز باید دارای مجوز باشد. مجوز آن به کاربران اجازه می دهد تا از داده ها به هر نحوی که می خواهند در زمینه های تبدیل، ترکیب و یا به اشتراک گذاری آن با دیگران استفاده کنند. این استفاده حتی می تواند در زمینه تجاری نیز صورت پذیرد. 
داده باز کمک قابل توجهی به دولت، تجارت و جامعه می نماید. سازمان های دولتی در طول فعالیت خود مقدار قابل توجهی داده جمع آوری می کنند. این داده ها ارزش اقتصادی و اجتماعی زیادی دارند. مدیریت اطلاعات دولتی با هدف افزایش بهره وری عملیاتی، کاهش هزینه ها، بهبود خدمات، پشتیبانی از نیازهای جامعه، حفاظت از اطلاعات شخصی و افزایش دسترسی عموم به اطلاعات ارزشمند دولت انجام می گیرد. دسترسی به داده های باز می بایستی تنها از طریق مکانیزم های مناسب و امن سازمانی قابل انجام باشد.
در سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور متادیتا شامل اطلاعات توصیفی داده های بارگذاری شده در سامانه، مانند نام سازمان متولی داده، خلاصه داده، کلمات کلیدی، تاریخ ایجاد و نشر، محدوده جغرافیایی مرتبط با آن و موارد مشابه می باشد.
مجموعه داده و یا دیتاست در این سامانه، علاوه بر دارا بودن ویژگی های متادیتا، شامل لینک، تصویر و یا فایل مربوط به داده می باشد و کاربر امکان مشاهده، ذخیره سازی و استفاده از آن را دارد.