سوالات متداول سوالات متداول

دسته بندی موضوعی

برای تماس با تیم پشتیبانی می توانید با پست الکترونیکی سامانه به آدرسdatagov@iran.ir  و یا با شماره تلفن های 84802114 (021)،  84802115 (021) و 84802116 (021) تماس حاصل فرمایید.

کاربران سازمانی از طریق ارسال نامه رسمی همراه با معرفی نماینده و مشخصات شخص مربوطه (شامل نام و نام خانوادگی، شماره سازمانی، سمت و ایمیل) می توانند حساب کاربری دریافت و اقدام به بارگذاری داده نمایند. لازم به ذکر است در حال حاضر امکان عضویت در سامانه برای افراد حقیقی (غیر سازمانی و مستقل) وجود ندارد و می توانند از طریق دسترسی به سامانه، داده های موجود را جستجو و مشاهده کنند.

روش های دریافت اطلاعات به سه دسته کلی طبقه بندی می شوند:
1. بارگذاری مستقیم داده ها در سامانه
2. استفاده از لینک URL مربوط به داده
3. اخذ داده با استفاده از وب سرویس های مکانی و غیرمکانی

سیاست سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور، پوشش تمام فرمت های باز می باشد. در زیر تعدادی از فرمت های تحت پوشش ارائه شده است:
Text JSON GeoJSON MapInfo TAB KML GML
GeoTIFF TIFF PNG JPEG RAR ZIP
XLS OGC WMS DWG DOCX PDF ESRI Shapefile

نظر به سیاست ها و ملاحظات داخلی دستگاه ها، مسئولیت شناسایی داده های قابل انتشار در سامانه و همچنین صحت و سقم اطلاعات بر عهده دستگاه متولی یا انتشار دهنده داده می باشد.

سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور تحت نظارت سازمان فناوری اطلاعات ایران - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد.

نظر به سیاست های دولت الکترونیک، سامانه حاضر تمامی حوزه های داده های قابل انتشار را اعم از مکانی و غیرمکانی شامل می شود. همچنین کاتالوگ داده های تجاری جهت ارائه به کاربران می توانند در این سامانه قرار گیرند. شایان ذکر است داده هایی که در سیاست های سازمان ها محرمانه و امنیتی تلقی می گردند، در این گستره نمی گنجند. 

از عمده مزایای ایجاد بسترهای داده باز می‌توان به ﺷﻔﺎﻓﯿﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮ در مدیریت ﮐﺸﻮر، دسترسي آسان به داده ها و اطلاعات مورد نياز براي برنامه ريزان و تصميم گيران كليدي كشور، جلوگيري از دوباره كاريها براي توليد اطلاعات، ایجاد فرصت‌های تجاری جدید برای کسب و کارها و استارت آپ‌ها، افزايش نوآوري در نحوه ارائه خدمات به شهروندان و همچنين كمك‌رساني به پيشبرد اهداف اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي توسعه پايدار اشاره نمود.

داده باز به داده ای گفته می شود که هر فردی قابلیت دسترسی به آن، استفاده و انتقال آن را داشته باشد. داده باز زمانی قابل استفاده است که در یک فرمت الکترونیکیِ قابل خواندن در دسترس باشد. داده های باز باید دارای مجوز باشد. مجوز آن به کاربران اجازه می دهد تا از داده ها به هر نحوی که می خواهند در زمینه های تبدیل، ترکیب و یا به اشتراک گذاری آن با دیگران استفاده کنند. این استفاده حتی می تواند در زمینه تجاری نیز صورت پذیرد. 
داده باز کمک قابل توجهی به دولت، تجارت و جامعه می نماید. سازمان های دولتی در طول فعالیت خود مقدار قابل توجهی داده جمع آوری می کنند. این داده ها ارزش اقتصادی و اجتماعی زیادی دارند. مدیریت اطلاعات دولتی با هدف افزایش بهره وری عملیاتی، کاهش هزینه ها، بهبود خدمات، پشتیبانی از نیازهای جامعه، حفاظت از اطلاعات شخصی و افزایش دسترسی عموم به اطلاعات ارزشمند دولت انجام می گیرد. دسترسی به داده های باز می بایستی تنها از طریق مکانیزم های مناسب و امن سازمانی قابل انجام باشد.
در سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی کشور متادیتا شامل اطلاعات توصیفی داده های بارگذاری شده در سامانه، مانند نام سازمان متولی داده، خلاصه داده، کلمات کلیدی، تاریخ ایجاد و نشر، محدوده جغرافیایی مرتبط با آن و موارد مشابه می باشد.
مجموعه داده و یا دیتاست در این سامانه، علاوه بر دارا بودن ویژگی های متادیتا، شامل لینک، تصویر و یا فایل مربوط به داده می باشد و کاربر امکان مشاهده، ذخیره سازی و استفاده از آن را دارد.

هدف اصلی این سامانه ایجاد و نگهداری متادیتا و مجموعه داده‌های باز و فراهم نمودن ابزارهای پیشرفته برای جستجوی این داده‌ها در سطح ملی و در راستای تحقق سند توسعه دولت الکترونیک کشور می باشد